מה זה "פלסטלינה" ?
סמל אישי של המשתמש
Shlomi Aderet
חבר בדיטיילינגפורום

מה זה "פלסטלינה" ?

הודעהעל ידי Shlomi Aderet » 04/02/2017 ב- 20:30

מה זה "פלסטלינה" ?

איך יודעים מתי הגיע הזמן לפלסטלינה? מה זה ולמה צריך את זה בכלל?

כל רכב שנוסע בכביש צובר מזהמים ולכלוך עיקש על פח הרכב.
המזהמים הללו נדבקים בצורה עיקשת לצבע הרכב כתוצאה מאויר מזוהם ומלוכלך מעורב בלחות ה"מדביקה" אותו לצבע רק כדי שהשמש "תאפה" את תערובת ה"ג'יפה" לתוך הפח. סיבות נוספות הם אבק בלמים ושאר תרכובות מתכת שמסתובבות באויר וממליחות מכיוון הים.

עם הזמן המזהמים גורמים לנזק רב. חלק מהמזהמים יגרמו לקורוזיה ולאט לאט יחלו לפגוע בצבע הרכב.
אפילו רכבים חדשים לגמרי בשלב ההובלה בדרך הים הספיקו לצבור מזהמים ומלחים ואפילו הם זקוקים לטיפול כדי להסירם..
בעזרת הפלסטלינה (למעשה מדובר בגוש דמוי חימר-השם פלסטלינה השתרש בעגה המקצועית) ניתן להסיר את המזהמים השונים במהירות וביעילות ולקבל פח רכב נקי וחלק. שלב זה הינו הכרחי לפני יישום של פוליש, ווקס או אוטם צבע.
כדי להתמודד עם הבעיות הללו הומצאה בסוף שנות ה 80 ביפן הפלסטלינה (CLAY BAR) שיעודה לאסוף בקלות וביעילות את הליכלוך העמוק מתוך הפח וגם ברכבים הכי נקיים ניתן לראות כמה לכלוך יוצא בעזרתה.
עם השנים התפתחו תחליפים ראויים לפלסטלינה בדמות פדים מתרכובת גומי אשר מחקה את פעולת הפלסטלינה וחלקנו מוצאים אותם נוחים יותר לעבודה.
אז איך נדע אם יש מזהמים בצבע הרכב אשר דורשים טיפול?
בעזרת חוש המישוש..ובעזרת מבחן שקית הניילון:קחו שקית ניילון , הלבישו אותה על ידכם והעבירו את היד על הפח. שקית הניילון משמשת כ"זכוכית מגדלת" לחוש המישוש שלנו ומעצימה אותו. אם אתם מרגישים חספוס במעבר היד עם השקית על הפח זה הזמן לבצע פלסטלינה.

download.jpg
download.jpg (6.81 KiB) נצפה 6993 פעמים

clay-graphic-wash.jpg
clay-graphic-wash.jpg (23.89 KiB) נצפה 6993 פעמים

סמל אישי של המשתמש
Dada
חבר בדיטיילינגפורום

Re: מה זה "פלסטלינה" ?

הודעהעל ידי Dada » 04/02/2017 ב- 21:46

תודה רבה על המאמר. אני מעוניין לדעת יותר על התרשמותך ושאר חברי הנכבדים משימוש בכל סוגי הפלסטלינה כגון פדים למכונה, פדים ידנים, כפפות ופלסטלינה רגילה
Sometimes one middle finger isn't enough to let someone know how you feel. That's why you have two hands

סמל אישי של המשתמש
Vicerman
מנהל פורומים בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי Vicerman » 04/02/2017 ב- 22:16

אני אישית ניסיתי מספר רמות חיתוך של פלסטלינה ״קלאסית״ וכמה סוגים של כפפות, לכל אחת מהשיטות יתרונות וחסרונות משלה.

החסרון הבולט של הפלסטלינה הקלאסית היא כמובן שבמקרה שהיא נופלת לרצפה - מקומה בפח, לכן מומלץ לחתוך חתיכה קטנה. עם הכפפות/בלוק/פדים אם נופל פשוט שוטפים וניתן להמשיך לעבוד.

לטעמי הפלטלינה הקלאסית הרבה יותר אפקטיבית, ניסיתי לעבוד עם כפפה של CG (ברמת החיתוך הגבוהה ביותר) ושל פרקל׳ה, מרגיש שנאצלתי לבצע הרבה יותר מעברים על הכפפה על מנת לקבל משטח מושלם.

לגבי רמות החיתוך - לטעמי לא צריך לרכוש מספר רמות חיתוך, פלטלינה ברמת חיתוך בינונית תעשה את העבודה מצוין בכל מצב.

לבצע פלסטלינה עם מכונה עם פד לטעמי זה Overkill רציני (אולי אם עושים פלסטלינה לסמיטריילר), לגבי Clay Block - הפד עצמו זהה לכפפה רק הצורה שונה.

חשוב להשתמש בחומר סיכוך על מנת למזער את היווצרות הסוורלים. אישית משתמש בחומר ייעודי CG Clay Luber, יש עוד רבים וטובים.
SEAT ATECA Style Plus

Uriya nagar
חבר בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי Uriya nagar » 05/02/2017 ב- 22:12

שלומי יישר כח.

Vicerman
לגבי אפקטיביות הפלסטלינה אני לא יודע להגיד לך.
לגבי נוחות העבודה, אין מה להשוות בין כפפה/ספוג לבין פלסטלינה רגילה, לכן לדעתי, כדאי לעשות עם כפפה/ספוג 2 מעברים, ולא אחד עם פלסטלינה

סמל אישי של המשתמש
Vicerman
מנהל פורומים בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי Vicerman » 06/02/2017 ב- 02:08

מסכים לגבי נוחות העבודה

הכוונה שלי הייתה שעם פלסטלינה רגילה צריך פחות ״לשפשף״ בשביל לקבל תוצאה טובה ולכן אני מעדיף אותה, כמה שפחות שפשופים על מנת למזער את הסוורלים שנוצרים.
SEAT ATECA Style Plus

סמל אישי של המשתמש
Shlomi Aderet
חבר בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי Shlomi Aderet » 08/02/2017 ב- 20:31

לכל סוגי הפלסטלינה יש מקום. כשיש רכב במצב גרוע -מחוספס ברמה קשה אני מאד אוהב לעבוד עם פד פלסטלינה(ננוסקין ודומיו) כשהוא מחובר לפלקס שלי. לפני שבועיים טיפלתי בג'יפ שהפד הזה הוציא ממנו לכלוך ממש כאילו ששטפתי את הרכב בשנית-נוזל הסיכוך ממש הפך לערימה של "שחור" , המינוס כאמור ברמת האגרסיה הזאת היא סכנת הסווירלס הגוברת ובמקרים בהם לא מתוכנן תיקון צבע אני משתדל לא לעבוד עם הפד . הפלסטלינה המסורתית-כבודה במקומה מונח והיא משרתת אותי במקומות צרים.
במקרים קלים או אם לחילופין לא מתחשק לי להפעיל את המכונה אני משתמש בכפפת פסטלינה ידנית.
אפרופו אגרסיה-בפלסטלינה רגילה(אצל CG למשל )יש מספר רמות אגרסביות והפסטלינה השחורה שלהם למשל יודעת להוציא לכלוך בצורה יעילה ביותר ומומלצת במקרים קשים.

סמל אישי של המשתמש
Dada
חבר בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי Dada » 09/02/2017 ב- 09:51

להסבר הזה חיכיתי. תודה)
יש לי ניסיון דל עם פלסטלינות מייצור חברות שונות, אבל כבר צברתי כמה שאלות מההתרשמויות שלי.
למשל פדים - ניסיתי סדרה של CG והתאכזבתי. הפד הכי גס אולי עשה את העבודה, אבל נדרש מאמץ יתר. פדים עצמם לא איכותיים, אחד מהם נהרס כי נתלש משכבת ה-velcro שלו. אחר כבר מראה התחלה של סימנים כאלה. אני כמובן לא פוסל את האפשרות שעבדתי איתם לא נכון ואולי הייתי גס איתם יותר מידי והוצאתי עליהם את העצבים... בכל אופן עבדתי איתם עם פד מעבר (פד ספוג שמוסיפים בין הפד לבין הפלטה), כי לפדים של CG אין ספוג בכלל והייתי על מהירות 2 בפלקס. תקן אותי אם טעיתי בבקשה.
לגבי כפפה - אין לי נסיון עם פרקלה, אבל יש עם כפפה של CG בדרגה עדינה. נחמד. ציפיתי ליותר. לדעתי קל מאוד ליצור איתה סווירלים כי לא קל לווסת את הלחץ האחיד על הפח עם היד בתוך כפפה דקיקה. גם במהלך העבודה הכפפה מקבלת שקעים כאלה מהאצבעות ושטח מגע עם הפח הוא לא ישר, לכן לדעתי נדרשים יותר מעברים עם כפפה מאשר עם משהו אחר.
בלוק Nanoskin Autoscrub זה סיפור אחר. אהבתי. לדעתי שכבת הספוג שלו סופגת את עודף לחץ של היד אם ישנו וכך מפחית סיכוי ליצירת סווירלים.
פלסטלינה רגילה - הידיים מתעייפות מללוש אותה, אבל כנראה שלא נתפטר ממנה כמו שציינת בגלל תרומתה במקומות הצרים.
אשמח אם תכוונו אותי למוצרים איכותים יותר ותשפרו את השיטות העבודה לעתיד
Sometimes one middle finger isn't enough to let someone know how you feel. That's why you have two hands

Adam
חבר בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי Adam » 11/02/2017 ב- 18:45

תודה על ההסברים.
ניסיתי חיקוי של ננסו סקין, נוחה לעבודה ואותו הדבר עם הפרקלה, מעדיף אותן על הפלסטלינה הקלאסית.
מאיפה אתם קונים את הננו סקין, המשלוחים באיביי יקרים מידי.

idan
חבר בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי idan » 14/02/2017 ב- 13:09

כל הכבוד שלומי! אני אומנם לא מכיר אותך, אבל שמח לראות שאכן מדובר על שלדה מקצועית עליה נבנה הפורום הזה. תודה על המאמר.

אני אגב עובד בעיקר עם פלסטלינות קלאסיות. יש לי ועבדתי עם לא מעט, החל ממותגים גדולים ומוכרים ועד חיקויים מסין וכנ"ל עם פלסטלינה במטלית, בבלוק, בפד ספוג למכונה וכו'. מבחינתי: קלאסית, אבל כולן סה"כ עושות את העבודה.
LEXUS IS300h
Car Crazy

סמל אישי של המשתמש
Shlomi Aderet
חבר בדיטיילינגפורום

הודעהעל ידי Shlomi Aderet » 22/02/2017 ב- 22:07

תודה עידן, שלד מקצועי זה בהחלט הרעיון ומה שמבדיל ויבדיל אותנו מהשאר.